sâmbătă, 25 august 2012

1.OPREA RELU - BRASOV

Voi incepe chiar eu caci am facut acest blog tocmai pt ca am avut o experienta foarte neplacuta.
In iunie anul curent am angajat un muncitor OPREA RELU din BRASOV pt o lucrare de renovare. S-a intocmit un contract in care intr-o luna lucrarea trebuia finalizata. Pana in data de astazi, nu s-a finalizat, iar contractul a expirat acum o luna. Aceasta persoana inafara faptului ca nu a muncit decat 4-5 zile in total , atunci cand a muncit a venit beat si ce a facut, a facut prost si stramb. In rest a anagajat fel si fel de oameni cu ziua ce veneau cateva zile apoi nu mai veneau din cauza faptului ca nu erau platiti sau pur si simplu ii trimitea la alte lucrari. De peste 2 luni de zile nu s-a facut curentul in apartament, nici gazul(centrala), nici apa(chiuvete). Iar el si-a luat banii asa cum scria in contract pe baza de chitante semnate de mana de ambele parti. Inafara de asta, cand a taiat tevile caloriferelor vechi, acestea au cazut la vecini si ghiciti cine a trebuit sa plateasca pagubele?! A taiat si cablul interfonului acesta incetand sa functioneze fiind nevoiti sa schimbam interfonul tot pe banutii nostrii. In contract se specifica transportul inclus. Nu a existat decat un transport in care si-a adus in prima sapt niste scule. Restul de materiale, usi, sanitare ce au fost cumparate, au fost aduse de alte persoane platite separat tot de catre angajator. El nu raspunde la telefon, el suna numai cand are chef. Din cauza conditiilor in care s-a locuit pana in prezent care au daunat semnificativ la sanatatea proprietarului locuintei s-au facut demersurile pt inceperea unui proces civil cat si penal impotriva angajatului si a intermediarului.Din pacate aceste lucruri dureaza dar cu siguranta se vor concretiza.
Ar fi multe de spus despre activitatea acestei persoane OPREA RELU ca si electrician, ca si zugrav , ca si instalator etc dar in concluzie evitati sa angajati astfel de oameni!